| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 Type A |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 3.0 Ports | 10 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | External |
| Height | 1.2" |
| Width | 2.2" |
| Length | 7.8" |
| Weight (Approximate) | 12.59 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |