| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Data Transfer Rate | 921.6kB/s |
| Platform Supported | PC |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of Serial Ports (External) | 1 |
| Number of USB Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.7" |
| Length | 3.2" |
| Weight (Approximate) | 10.58 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
OS Compatibility:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |