| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported | Notebook |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions |
|
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Type-C (24 pin) USB 3.0 (5Gbps) Male |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Wireless LAN | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 60 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 0.60" |
| Width | 2" |
| Length | 3.8" |
| Weight (Approximate) | 2.30 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |