| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C 3.2 Gen 2 port (10 Gbps data transfers and pass-through accessory charging) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.59" |
| Width | 1.89" |
| Depth | 3.50" |
| Weight (Approximate) | 3.50 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Microsoft Surface Devices |
| Brand Compatibility | Microsoft |