| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Docking |
| Charging Capability | Yes |
| Device Supported | Notebook |
| Features | Cable Lock Slot |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Proprietary Interface |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Powered USB | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.70" |
| Width | 14.50" |
| Depth | 4.20" |
| Weight (Approximate) | 1.68 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
HP EliteBook Notebooks:
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | Additional support is available 24 hours a day, seven days a week by phone as well as online support forums. |