| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported | Notebook |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type C |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| HDMI Version | 2 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.35" |
| Width | 5.71" |
| Length | 9.1" |
| Weight (Approximate) | 2.36 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Certified by Works With Chromebook |
| Brand Compatibility | |