Scanners de codes-barres de poche Companion Opticon OPN4000I-00
OPN4000I-00
Sélectionner un modèle
Key Features
- MFi certified for Apple device compatibility
- Bluetooth 2.1 for fast wireless connection
- Ultra-compact and lightweight design for portability
- Long operating time of up to 25 hours
- Durable with drop test capability of 1.2 m/3.9 ft
Specifications
- Model Name: OPN-4000i
- CPU: 32-bit CISC / 96 MHz
- Memory: 1 MB Flash ROM, 96 KB SRAM
- Operating Temperature: 0 to 50 °C / 32 to 122 °F
- Storage Temperature: -20 to 60 °C / -4 to 140 °F
- Weight: 53 g / 1.87 oz (including battery)
- Communication: mini USB, Bluetooth Ver. 2.1
- Battery: Rechargeable Lithium-Ion Polymer 3.7V 600mAh
- Scan Method: CCD linear sensor, 1500 pixels
- Durability: 1.2 m drop test onto concrete surface
- Keys: 2 total (1 function key, 1 scan key)
Caractéristiques principales
-
Connexion: USB, Bluetooth
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable/Wireless |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported |
1D:
POSTAL CODES:
|
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type |
|
| Scan Pattern | Single Pass |
| Scanning Distance | 20.47" |
| Features |
|
| Number of Keys | 2 |
| Cable Type Included | USB |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Reading Angle (Pitch) | 50° |
| Reading Angle (Roll) | 25° |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 39 mil |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 96 KB |
| Flash Memory | 1 MB |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Speed | 96 MHz |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Battery Capacity | 600 mAh |
| Maximum Battery Run Time | 25 Hour |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) to -140°F (-95.6°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 20% to 85% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Durability | Dust Resistant |
| Height | 3.3" |
| Width | 1.4" |
| Depth | 0.9" |
| Weight (Approximate) | 1.87 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Apple iPhone, iPad, iPod |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP42 |
| Platform Supported |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
opn4000i.pdf OPN4000I-00
opn4000i.pdf MOD-OPN-4000I