Key features:
- Compact, space-saving design
- 21 relegendable keys (K2724) / 90 relegendable keys (KP2724)
- Integrated dual track Magnetic Stripe Reader
- Built-in barcode decoder for various input types
- Spill-resistant construction
- Programmable keys: 24 (KP2724) / Non-programmable (K2724)
- LED indicators for Num-Lock, Caps Lock, Scroll Lock, Good Read
Specifications:
- Model: K2724 / KP2724
- Layout: 101/102
- Key Travel: 4.0 ± 0.3 mm
- Key Type: Membrane switch (20 million strokes life cycle)
- Electrical: +5V DC ± 5% @ 250 mA
- Environmental: Operating: 0° to 55° C, Storage: -20 to 65° C, Humidity: 10 to 95% RH (non-condensing)
- Dimensions: 15.8 x 8.3 x 1.7" (400 x 210 x 43 mm) WxDxH
- Warranty: One year
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Number of Keys | 104 |
| Keyboard/Keypad Features | Spill Resistant |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Beige |
| Keyboard/Keypad Height | 1.70" |
| Keyboard/Keypad Width | 15.80" |
| Keyboard/Keypad Depth | 8.30" |
| Weight (Approximate) | 2.87 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
|
| Device Supported | Computer |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |