| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Illuminated |
| Adjustable Height | Yes |
| Backlight | Yes |
| Localization | English |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Keyboard/Keypad Height | 5" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.13" |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.26" |
| Weight (Approximate) | 1.72 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Windows |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |