| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Size Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 14.70" |
| Keyboard/Keypad Width | 5.67" |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.84" |
| Pointing Device Height | 1.04" |
| Pointing Device Width | 2.32" |
| Pointing Device Depth | 4.21" |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.23 lb |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 3.53 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Windows |
| Device Supported |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Switzerland |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |