| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 24 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 12 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 600 |
| Duplex Printing | Manual |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling | 1 x Output Bin - 250 Sheet Capacity |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 30000 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 16.1" |
| Width | 19.7" |
| Depth | 20.5" |
| Weight (Approximate) | 86 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Print Speed:
|
| Platform Supported |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |