| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 150 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector on First End Details | 2 x RJ-45 - Male |
| Conductor | Copper |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Shipping Height | 16" |
| Shipping Width | 18" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | Meets most current industry standards including IEEE 802.3ab, ISO/IEC 11801 and ETL (category 5e draft 11) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |