| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | HDMI/VHDCI |
| Cable Characteristic | Splitter Cable |
| Cable Length | 1 ft |
| Connector Type on First End | VHDCI - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 68-pin VHDCI - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Connector on Second End Details | 4 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Height | 0.6" |
| Width | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 0.45 lb |
| Shipping Height | 0.83" |
| Shipping Width | 5.71" |
| Shipping Weight (Approximate) | 7.36 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |