| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type A - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported | Peripheral Device |
| American Wire Gauge | 24/28 AWG |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.04 lb |
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |