| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB-C |
| Cable Length | 3 ft |
| Connector Type on First End | USB 3.2 (Gen 2) Type C - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB 3.2 (Gen 2) Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.2 (Gen 2) Type C - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-pin USB 3.2 (Gen 2) Type C - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 30/32 AWG |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Supported Resolution | 1920 x 1080 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Shielding Material | Aluminum Mylar Foil |
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Shipping Height | 0.60" |
| Shipping Width | 8.70" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Startech Docking Stations:
Microsoft Surface Book |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |