| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB-C/USB-B |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type C - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB 3.0 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type B - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type B - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Device Supported |
|
| Features | Reversible |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.17 lb |
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.04 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |