| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB/USB-B |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB Type B - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 4-pin USB Type B - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 24/28 AWG |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.20 lb |
| Shipping Height | 8.46" |
| Shipping Width | 0.59" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |