| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Thunderbolt 3 |
| Cable Length | 2.62 ft |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB Type C - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-pin USB Type C - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.06 lb |
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 8.62" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |