| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End |
|
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on Second End |
|
| Connector on Second End Details |
|
| Conductor | Copper |
| Device Supported | KVM Switch |
| Features | Tangle Resistant |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.64 lb |
| Shipping Height | 1.02" |
| Shipping Width | 5.71" |
| Shipping Weight (Approximate) | 10.56 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Bonded design reduces tangles. |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |