| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | SATA |
| Cable Length | 6" |
| Connector Type on First End | SATA - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 7-pin SATA - Male |
| Connector Type on Second End | SATA - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 7-pin SATA - Male |
| Conductor | Copper |
| Jacket Type | Plenum |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Shipping Height | 4.50" |
| Shipping Width | 3.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.32 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |