| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | SAS/SATA |
| Cable Length | 1.64 ft |
| Connector Type on First End | SFF-8087 Mini-SAS - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 36-pin SFF-8087 Mini-SAS - Male |
| Connector Type on Second End |
|
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details |
|
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Weight (Approximate) | 0.21 lb |
| Shipping Height | 2.36" |
| Shipping Width | 2.36" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |