| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Length | 9.84 ft |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 14-pin HD-15 - Male |
| Connector Type on Second End |
|
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details |
|
| Connector Plating | Nickel |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.51 lb |
| Shipping Height | 7.87" |
| Shipping Width | 0.39" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.32 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
StarTech.com RKCONS series of Rackmount Consoles:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |