Cables StarTech N6PATCH1BL10PK
N6PATCH1BL10PK
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 1 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Jacket Type | CMG |
| Device Supported | Network Device |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Boot Type | Snagless |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Blue |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.04 lb |
| Shipping Height | 18.11" |
| Shipping Width | 8.66" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |