| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Mini-phone/RCA |
| Cable Length | 6" |
| Connector Type on First End | RCA Audio - Female |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector on First End Details | 2 x RCA Audio - Female |
| Connector Type on Second End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.03 lb |
| Shipping Height | 0.47" |
| Shipping Width | 3.54" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.48 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards | FCC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |