| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Mini-phone |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Connector Type on First End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector Type on Second End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Features | Molded |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.07 lb |
| Shipping Height | 0.28" |
| Shipping Width | 5.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |