| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Fiber Optic |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/125 µm |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Connector Type on First End | MTP/MPO Network - Female |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector on First End Details | 1 x MTP/MPO Network - Female |
| Connector Type on Second End | MTP/MPO Network - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x MTP/MPO Network - Female |
| Jacket Type |
|
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Green |
| Product Color | Aqua |
| Weight (Approximate) | 0.06 lb |
| Shipping Height | 0.51" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |