| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DVI/Mini DisplayPort |
| Cable Length | 3 ft |
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DVI-D Digital Video - Male |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Features | Passive |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Weight (Approximate) | 0.16 lb |
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.04 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |