| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DisplayPort/Mini DisplayPort |
| Cable Length | 13.12 ft |
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Supported Resolution | 2560 x 1600 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 1.14" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.12 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |