| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Lightning/USB |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Connector Type on First End |
|
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on Second End | USB Type A - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 4-pin USB Type A - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| MFI | Yes |
| American Wire Gauge | 24/28 AWG |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.07 lb |
| Shipping Height | 1.22" |
| Shipping Width | 3.15" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.92 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |