| Product Information | |
|---|---|
| Cable Manager Type | Cable Strap |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Product Material | Fabric |
| Height | 0.10" |
| Width | 0.70" |
| Length | 25 ft |
| Weight (Approximate) | 4.50 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/hklp25gn_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/hklp25gn_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| REACH free of SVHC | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |