| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Fiber Optic |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 62.5/125 µm |
| Cable Length | 32.81 ft |
| Connector Type on First End | LC - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC - Male |
| Connector Type on Second End | LC - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC - Male |
| Device Supported | Network Device |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Shipping Height | 1.10" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.12 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
FCC |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |