| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DVI |
| Cable Length | 15 ft |
| Connector Type on First End | DVI-I (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 29-pin DVI-I (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-I (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 29-pin DVI-I (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Data Transfer Rate | 9.9 Gbit/s |
| Supported Resolution | 2560 x 1600 |
| Features | EMI Protection |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 1.27 lb |
| Shipping Height | 2.99" |
| Shipping Width | 10.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |