| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DisplayPort |
| Cable Length | 3 ft |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort Digital Audio/Video - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video - Female |
| Connector Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Jacket Type | CMG |
| Device Supported | Audio/Video Device |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.17 lb |
| Shipping Height | 8.27" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.36 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |