Cables StarTech AOCSFP10G5ME
AOCSFP10G5ME
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Length | 16.40 ft |
| Connector Type on First End | SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x SFP+ Network - Male |
| Connector Type on Second End | SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x SFP+ Network - Male |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Green |
| Product Color | Aqua |
| Weight (Approximate) | 0.23 lb |
| Shipping Height | 3.94" |
| Shipping Width | 9.72" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.68 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |