| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/125 µm |
| Cable Length | 16.40 ft |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | ST Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 2 x ST Network - Male |
| Jacket Type | LSZH |
| Device Supported | Network Device |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Weight (Approximate) | 0.17 lb |
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.04 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |