| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | FireWire |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | FireWire IEEE 1394b - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin FireWire IEEE 1394b - Male |
| Connector Type on Second End | FireWire IEEE 1394b - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin FireWire IEEE 1394b - Male |
| Conductor | Copper |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 8.27" |
| Shipping Width | 0.85" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.84 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Applications/Solutions:
|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |