Cables Black Box USB3C
USB3C
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB/USB-C |
| Cable Length | 6" |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Female |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Female |
| Connector Type on Second End | USB 3.1 Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.1 Type C - Male |
| Connector Plating |
|
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 0.75" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.86 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |