| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Mini USB 2.0 Type B - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Mini USB 2.0 Type B - Male |
| Conductor | Copper |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 5.75" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.50 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |