| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Length | 1000 ft |
| Connector Type on First End | Bare Wire |
| Connector on First End Details | Bare Wire |
| Connector Type on Second End | Bare Wire |
| Connector on Second End Details | Bare Wire |
| Conductor | Bare Copper |
| Shielding | No |
| Jacket Type |
|
| Device Supported | Network Device |
| American Wire Gauge | 23 AWG |
| Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Features | Flame Retardant |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 16.25" |
| Shipping Width | 9.25" |
| Shipping Weight (Approximate) | 30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |