| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Serial |
| Cable Configuration | Crossover |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | DB-9 RS-232 Serial - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DB-9 RS-232 Serial - Male |
| Connector Type on Second End | DB-9 RS-232 Serial - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x DB-9 RS-232 Serial - Female |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Features | EMI/RF Protection |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Beige |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 1.50" |
| Shipping Width | 6.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 11.01 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |