| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Coaxial |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | BNC Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x BNC Video - Male |
| Connector Type on Second End | BNC Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x BNC Video - Male |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Jacket Type |
|
| Device Supported | Video Device |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 0.75" |
| Shipping Width | 5.25" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
IBM 3270 Video Display Terminal Mode |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |