Cables Black Box ENVMDPDP-0010-MM
ENVMDPDP-0010-MM
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DisplayPort/Mini DisplayPort |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.1 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort 1.1 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | Mini DisplayPort 1.1 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Mini DisplayPort 1.1 Digital Audio/Video - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 32 AWG |
| Data Transfer Rate | 5.4 Gbit/s |
| Supported Resolution | 1920 x 1080 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.75" |
| Shipping Width | 5.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |