Cables Black Box ENVMDPDP-0003-MM
ENVMDPDP-0003-MM
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DisplayPort/Mini DisplayPort |
| Cable Length | 3 ft |
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort 1.1 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini DisplayPort 1.1 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.1 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DisplayPort 1.1 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 5.4 Gbit/s |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 4" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |