| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | HD-15 - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Female |
| Connector Type on Second End |
|
| Connector on Second End Details |
|
| Conductor | Copper |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 0.53 lb |
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 5" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.50 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |