Cables Black Box C6-CM-SLD-GN
C6-CM-SLD-GN
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Length | 1000 ft |
| Connector Type on First End | Bare Wire |
| Connector on First End Details | Bare Wire |
| Connector Type on Second End | Bare Wire |
| Connector on Second End Details | Bare Wire |
| Conductor | Copper |
| Shielding | No |
| Jacket Type | CM |
| Device Supported | Network Device |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Features | Near End Cross Talk (NEXT) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 16.50" |
| Shipping Width | 8.60" |
| Shipping Weight (Approximate) | 27 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |