| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Serial |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Length | 20 ft |
| Connector Type on First End | DB-25 RS-232 Serial - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DB-25 RS-232 Serial - Male |
| Connector Type on Second End | DB-25 RS-232 Serial - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DB-25 RS-232 Serial - Female |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported | Desktop Computer |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Features | Molded |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.60" |
| Shipping Width | 6" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.16 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Thumbscrews |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |