Cables Black Box AOC-HL-H2-50M
AOC-HL-H2-50M
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Fiber Optic |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Cable Length | 164.04 ft |
| Connector Type on First End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| Jacket Type | LSZH |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |
| Shipping Height | 5.51" |
| Shipping Width | 6.49" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.51 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |