| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Bypass Switch |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Transfer Time | 0 ns |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Energy Saving | High efficiency economy mode operation; Support for daily startup and shutoff; Schedulable daily hours of economy mode operation |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 6000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 5400 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 31.90 A |
| Output Voltage |
|
| Input Frequency | 50 Hz |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 2595 J |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
LEDs:
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| DC System Voltage | 192 V DC |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 8.50 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 6 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 122°F (50°C) |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Sound Emission (A-Weighted) | 60 dB(A) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.9" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 20.7" |
| Rack Height | 4U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 108 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert Software Suite |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |