| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Static/Stationary Weight Capacity | 150 lb |
| Height | 31.7" |
| Width | 12.9" |
| Depth | 29" |
| Weight (Approximate) | 45 lb |
| Rack Height | 5U |
| Rack Width | 19" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |