| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Protection Type |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Cord Length | 9.84 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 1000 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 12 A |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type |
|
| Surge Energy Rating | 570 J |
| Circuit Breaker | Yes |
| Management | |
|---|---|
| Alarm |
|
| Battery Management | user-replaceable |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | LEDs |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 6.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 17.70 Minute |
| Hot Swappable | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Sound Emission (A-Weighted) | 45 dB(A) |
| Thermal Dissipation | 65.35 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 13.5" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 46.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information |
2-year warranty, 3 year with registration. Note: Registration is required for 3-year warranty. $250,000 connected equipment insurance |